piątek , 23 Czerwiec 2017

Ciemna strona księżyca ma turkusowy kolor

księżyc

Strona księżyca niewidoczna dla mieszkańców Ziemi jest określana jako „ciemna” co jest błędnym określeniem. Peter Thejll z duńskiego Instytutu Meteorologicznego w Kopenhadze wziął na celownik badania koloru niewidocznej części naszego satelity. Okazało się, że ta ma barwę turkusową.

Księżyc nie świeci, tylko odbija światło słoneczne. Thejl przyznaje, że nie odbył podróży na Księżyc, aby dokonać szczegółowych pomiarów, jednak jak mówi opierał się na dostępnych zdjęciach metodologii i relacjach astronautów, którzy sądzili, że Ziemia z oddali wygląda jak niebieski marmur. Thejl twierdzi też, że światło z Ziemi jest widoczne z powierzchni księżyca w barwie zielono-niebieskiej. Można więc stwierdzić, że jest to kolor turkusowy.

Naukowcy zauważyli, że w badaniach mogą zrobić pierwszy dokładny pomiar barwy niewidocznej strony księżyca. Ostatni raz próbowano tego dokonać w 1965 roku przy pomocy obserwatorium Bloemfontein w Afryce Południowej. Planowano wykorzystać fakt, że w danym okresie Księżyc jest bardziej widoczny. Tym razem przestudiowano wyniki dwóch lat obserwacji dokonanych w Mauna Loa Observatory, na Hawajach. Thejl twierdzi, że monitoring koloru Ziemi widocznego z Księżyca byłby bardzo przydatny, również jako narzędzie do analizy zmian klimatu i jego wpływu na pokrywę chmur.

księżyc3

Niedawno znów rozgorzała dyskusja na temat prawdziwego koloru Księżyca, a NASA oskarżono o kolorowanie zdjęć. Dowody zostały dostarczone przez Chińczyków, którzy odbyli udane lądowanie na powierzchni naszego satelity lądownikiem Change-3, z transportowanym łazikiem Yutu. Zdjęcia wykonane przez łazik sugerują, że Księżycowa powierzchnia ma barwę brązową, jednak możliwe, że kolor zależy od pory dnia i pozycji danego obszaru względem Ziemi.

Nie tylko Chińczycy planują lądowanie na Księżycu, ale również prywatni przedsiębiorcy. Robert Bigelow, amerykański miliarder postanowił wznieść na Księżycu…hotel. Mimo jednak praktycznie nieograniczonego budżetu, takie przedsięwzięcie może być zbyt trudne, poza tym Bigelow musi uzyskać pozwolenie od władz amerykańskich na budowę, co jest w zawarte w umowie międzynarodowej z 1867 roku ws. Księżyca.

ksiezyc5

Umowa była ratyfikowana przez ZSRR i USA, a jej celem było uniemożliwienie wykorzystania przestrzeni kosmicznej na potrzeby wojska. Obawy wydają się być w pełni uzasadnione, zwłaszcza jeśli zwrócić uwagę na to, co zaczyna się dziać wokół Księżyca. W grudniu 2013 roku, Chiny wysunęły się z pomysłem zbudowania na Księżycu wojskowej stacji kosmicznej, która byłaby uzbrojona w rakiety. Wówczas ziemski satelita pełniłby funkcję obiektu militarnego.

O nas admin

Jeden komentarz

  1. Skoro ciemna strona,to jak może mieć turkusowy kolor… ?Dla jasności,nie ciemnej strony księżyca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *