piątek , 23 Czerwiec 2017

Jak pływają małpy?

Filmik, który będziecie mogli zobaczyć na dole, pokazuje, że małpy nie tylko nie boją się wody, ale wręcz uwielbiają w niej przebywać.

Zaskakuje również fakt, że małpy są jedynym gatunkiem wśród zwierząt, które nie pływają „pieskiem”, ale w sposób najbardziej popularny wśród ludzi- chodzi o styl klasyczny, potocznie żabkę. Możliwe, że jest to spowodowane ich stylem życia na drzewach, a przynajmniej tak sądzą badacze.

Ogrody zoologiczne przez wiele lat odgradzały wybiegi dla małp fosą lub zbiornikiem wodnym. Małpy, które chciały przekroczyć wodę najczęściej szybko rezygnowały lub nawet tonęły. Duża część przyrodników uważa, że jest to ostateczna różnica między ludźmi a małpami- ludzie są zdolni do nauki pływania, podczas gdy małpy preferują jedynie suchy ląd.

Niedawne odkrycie udowadnia jednak, że ten fakt nie jest do końca zgodny z prawdą. Renato Bender z Uniwersytetu Wits i Nicole Bender z Uniwersytetu w Bernie badali szympansy i orangutany żyjące w ogrodach zoologicznych na terenie USA. Wszystkie były wychowywane przez ludzi i jak się okazało, nie miały większych trudności z nauką pływania, a nawet nurkowania.  Jak mówi Renato Bender:

Byliśmy zupełnie zaskoczeni, gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy szympansa, który wskakuje do basenu i nurkuje, co wyraźnie sprawia mu wielką radość

By zapewnić bezpieczeństwo małpim entuzjastom pływania, naukowcy umieścili liny w głębszych częściach basenu. Szympans o imieniu Cooper natychmiast się nimi zainteresował, po czym zaczął nurkować na głębokość 2 metrów, by wyłowić wrzucone do wody przez naukowców przedmioty. Parę dni później, Cooper umiał już się utrzymywać i pływać na powierzchni wody. Nicole Bender dodaje:

Temat pływania do tej pory w ogóle nie był zgłębiany. To dlatego pływanie u małp nigdy wcześniej nie zostało dokładnie opisane, chociaż same zwierzęta przebadano już pod naprawdę wieloma względami. Cooper i Suria to jedyne małpy, które udało nam się sfilmować. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy przodkowie ludzi zaczęli regularnie pływać i nurkować.

 

O nas admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *