piątek , 23 Czerwiec 2017

Możliwe, że czarne dziury mają limit masy

Astronomowie z USA i Chile stwierdzili, że czarne dziury mogą osiągać tzw. maskę krytyczną, której nie mogą pokonać. Jest to potwierdzenie tezy wysuniętej wcześniej przez sławnego astrofizyka Stephena Hawkingsa, który uważa, że czarne dziury mają własną radiację.

W środowisku naukowym powszechnie znany jest fakt, że najbardziej masywne czarne dziury osiągają masę nawet do 18 miliardów mas Słońca, a znajdują się aż 3,5 miliarda lat świetlnych od naszego układu.  Naukowcy przestudiowali historię rozkładu materii w naszym wszechświecie, po czym doszli do wniosku, że czarne dziury posiadają masę krytyczną. Oznacza to, że mają poziom masy, którego nie mogą przekroczyć. Uczeni nie mogą jednak wyjaśnić na czym polega mechanizm limitu masy, jednak jest to kwestia czasu, zanim nauka będzie musiała stanąć twarzą w twarz z tym problemem.

Na razie wiadomo tylko,  że czarne dziury są niczym innym jak ostatnim etapem istnienia niektórych z gwiazd, a ich masa się zwiększa w wyniku pochłaniania otaczającej ją materii. Istnieją też supermasywne czarne dziury, ale występują tylko w centrach galaktyk. Charakteryzują się niewyobrażalną wielkością, która może się systematycznie zwiększać.

Naukowcy z USA i Chile dokładnie przebadali tempo pochłaniania pobliskiej materii w okolicach czarnych dziur i porównali je do sytuacji dalszych obiektów tego samego typu. Dzięki układom absorpcyjnym próbowano ustalić schemat wzrostu masy czarnych dziur. Zauważono, że gdyby nie istniał żaden limit wielkości, na pewno istniałyby czarne dziur o masie 50 miliardów słońc, a takie obiekty nie występują.

Jeśli nie występują, to co się z nimi stało? Istnieje kilka teorii na ten temat, jedna z nich mówi że po prostu zniknęły z czasem, bo promieniowanie Hawkingsa sugeruje, że czarne dziury po prostu „wyparowują”. Czy jest możliwe, aby szybciej traciły swoją masę, niż ją zyskują? Na razie naukowcy nie znaleźli odpowiedzi na to pytanie, temat pozostaje wciąż w kwestii luźnych dywagacji. Inna teoria mówi, że osiągnięcie masy krytycznej prowadzi do przemiany w supermasywną gwiazdę neutronową.

O nas admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *