piątek , 23 Czerwiec 2017

Od starożytności do współczesnej nauki- podróże w czasie

Podróże w czasie i wehikuły czasu są ulubionym tematem gatunku science fiction już od wielu lat. Można nawet stwierdzić, że temat podróży w czasie istniał w wyobraźni człowieka od zarania dziejów. Podczas gdy wiele osób nie wierzy, że to możliwe, wielu znanych i szanowanych naukowców głowi się nad stworzeniem wynalazku, dzięki któremu cofnięcie się w czasie lub przeniesienie się w przyszłość będzie możliwe.


Albert Einstein uważał, że przeszłość, przyszłość i teraźniejszość istnieją równolegle. Przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii, np. super szybkiego samolotu lub statku kosmicznego, pasażer może przenieść się w czasie o parę dni, podczas gdy osoba która zostanie na ziemi w tym samym czasie przeżyje kilka godzin lub minut. Jeśli jednak podróże w czasie byłyby możliwe, co to mogłoby oznaczać dla ludzkości? Dawałoby to władzę nad historią, którą by można zmieniać i wpływać tym samym na przyszłość.

W starożytnych pismach można znaleźć odniesienia do podróży w czasie. W hinduskiej mitologii istnieje opowieść o królu Raivata Kakudmi, który przenosi się w czasie by spotkać Brahmę. Nawet jeśli dla Kakudmi trwało to chwilę, na Ziemi zdążyło minąć już 108 yugas (ok. 4 miliony lat). Brahma wyjaśnił Kakudmi, że czas to pojęcie względne, zależne od wymiaru w jakim jesteśmy. Podobna historia znajduje się w Koranie o jaskini Al-Kahf. Grupa młodych chrześcijan w 250 r n.e. pod ochroną Boga próbowała zbiec przed prześladowaniami. Gdy schowali się w jaskini, Bóg uśpił ich, a oni obudzili się 309 lat później.

Inna legenda mówi o Urashuma Taro, japońskim indywidualiście, który zapowiedział wizytę w podwodnym pałacu smoczego boga Ryujin. Został tam na 3 dni, ale gdy wrócił na powierzchnię zdążyło minąć 300 lat. W buddyjskich tekstach Pali Canon jest napisane, że w pałacu bogów czas płynie inaczej. 100 lat na ziemi jest jak jeden dzień w boskim pałacu.

Badania naukowe

Najbardziej znaną historią o podróżach w czasie jest prawdopodobnie Eksperyment Philadelphia w 1943 roku. Celem badań było stanie się niewidzialnym dla radarów wroga. Niestety, eksperyment się nie powiódł- statek nie tylko zniknął z Filadelfii, ale teleportował się do Norfolk i wrócił po 10 sekundach. Gdy się pojawił, niektórzy z członków załogi mieli obrażenia fizyczne, inni postradali zmysły, a kilka osób zaginęło. Niektórzy zeznawali, że odbyli podróż w czasie. Nikola Tesla był zaangażowany w eksperyment.

W 1960 roku również miał miejsce pewien incydent. Naukowiec Pellegrino Ernetti, który twierdził że wynalazł maszynę, która pozwoli ujrzeć przeszłość. Jego teza mówi, że wszystko co się już wydarzyło zostawia za sobą ślad w postaci energii, który nigdy nie przestanie istnieć i nie może zostać zniszczony. Zbudował więc narzędzie, które potrafi zlokalizować, ukształtować i skonwertować tą energię w postać obrazu- coś w rodzaju telewizora pokazującego przeszłość.

Istnieją również raporty z 1980 roku odnośnie innego kontrowersyjnego eksperymentu o nazwie Montauk. Jednak prawdziwość istnienia eksperymentu Philadephia i Montauk nie została udowodniona. Wiadomo jednak, że wojsko z pewnością byłoby zainteresowane podróżami w czasie i całkiem możliwe, że finansowałoby takie badania.

W 2004 roku Marlin Pohlman złożył wniosek o opatentowanie deformacji grawitacyjnej i teleportacji. Pohlman jest naukowcem, inżynierem i członkiem Mensy. W zeszłym roku Wasfi Aalshdaifat również złożył wniosek o opatentowanie kompresji przestrzennej i maszyny do dylatacji czasi, którą można by użyć do podróży w czasie.

Profesor fizyki Ronald Mallet z Uniwersytetu w Connecticut pracuje nad koncepcją podróży w czasie, opartej na teori względności Einsteina. Jest przekonany, że podróże w czasie są możliwe. Przewiduje, że ludzkie podróże w czasie będą możliwe jeszcze w tym wieku. Kolega po fachu Brian Cox zgadza się, że podróże w czasie są możliwe, ale tylko w jedną stronę. Pozostaje tajemnicza historia Ali Razeqi, dyrektora Irańskiego Centrum Strategicznych Wynalazków, który twierdzi, że wynalazł urządzenie, które może pokazać wydarzenia które odbędą się za 3 do 5 lat. Jego historia zniknęła z internetu kilka godzin po publikacji.

Czy przenoszenie się w czasie jest w naszym zasięgu ręki? Najprawdopodobniej odpowiedzi na to pytanie zwykły śmiertelnik nie uzyska. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że jakimś cudem spotkamy kogoś z przyszłości o rozwiążemy tajemnicę linii czasowej, która zaprząta umysł niejednego miłośnika sci-fi.

O nas admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *