piątek , 23 Czerwiec 2017

Odkrycie NASA: Układ z 7 planetami podobnymi do Ziemi

Zespół NASA ogłosił, że dokonał odkrycia 7 podobnych do Ziemi planet orbitujących wokół jednej gwiazdy, w odległości pozwalającej na powstanie życia. Układ TRAPPIST-1 znajduje się w odległości „tylko” 39 lat świetlnych od naszej rodzimej planety, a 4 planety z układu mogą sprzyjać warunkom sprzyjającym do powstania życia. 

 

Gwiazda TRAPPIST-1 ma niewiele większe rozmiary od Jowisza, jednak jej masa jest 80-krotnie większa od największej planety naszego Układu słonecznego. Takie parametry są wystarczające do przetwarzania reakcji termojądrowych, dzięki którym atomy wodoru syntetyzują się w atomy helu w wyniku czego wydziela się energia. Jednak w tym przypadku gwiazda wydziela jej tak mało, że jej jasność to zaledwie tysięczna jasności naszego słońca. 

Oprócz tego wiemy też, że planety znajdujące się na ciasnych i bliskich orbitach znajdują się w strefie, w której możliwe jest istnienie życia. W tym przypadku za takie warunki przyjmuje się, że na powierzchni planety temperatura nie przekracza 100 stopni Celsjusza, i nie spada poniżej zera. Niewykluczone, że na planetach znajduje się woda w stanie ciekłym. 

Nowo odkryty układ planet skalistych może być przełomem w dziedzinie astronomii zajmującej się poszukiwaniem życia w kosmosie. Układ ma wiele różnic względem naszego, ale mimo to dane które może dostarczyć odkrycie mogą wstrząsnąć światem astronomii. Droga Mleczna zawiera w sobie wiele takich samych gwiazd jakie są w TRAPPIST-1 co oznacza nowe miejsca w kosmosie, w których można znaleźć planety z obcym życiem. Oznacza to też, że przybywa więcej potencjalnych gwiazd, wokół których mogą krążyć skaliste planety. 

O nas admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *