piątek , 23 Czerwiec 2017

Po śladach Horusa- Tajemnicze rysunki skalne

Rysunki wykonane bardzo dawno temu, a które można zobaczyć do dzisiaj pierwszy raz odkryte zostały przez brytyjskich naukowców już 100 lat temu w roku 1890, po czym zapadły w zapomnienie. Nie zauważono wtedy ich unikalnego znaczenia. Dziś przyjrzano im się ponownie stwierdzając, że przedstawiany na nich wizerunek faraona jest najstarszym z dotychczas odkrytych wizerunków władcy Egiptu. Z początku Egipcjanie niechętnie ukazywali postaci swoich dowódców, zamiast tego używano symboli np. byka lub sokoła. Dlatego ten rysunek jest jedyny w swoim rodzaju, przedstawia bowiem początki dynastycznego Egiptu.

Na głowie Faraona widać tzw. „Białą Koronę” która była symbolem władzy nad południowym Egiptem. W dłoniach trzyma długi sierp. Przed nim swoją dwaj służący, którzy trzymają insygnia królewskie. Za jego plecami dwóch innych niewolników wachluje swego pana liśćmi palmowymi. U stóp stoi pies, a sam władca patrzy na swoją flotyllę okrętów, które ciągnięte są przez brodatych burłaków.

2

Rysunek na skalnym klifie można zobaczyć w pobliżu Asuanu, miejscem znanym również jako Nag el-Hamdulab. Datę jego stworzenia szacuje się na ok. 3200 rok przed naszą erą. Ten czas odpowiada również zjednoczeniu się Egiptu w jedno państwo z Faraonem na czele. Władca wyryty na skale to najprawdopodobniej Narmer, władca płudnia, ten sam który zmusił północ do uległości i współpracy.

Okręty wokół faraona kształtem przypominają sierp i naznaczone są wieloma emblematami, które również były symbolem przynależności do faraona. Piąta w rzędzie łódź w ładunku ma niewielką kapliczkę. Faraon swoje podróże odbywał w łodzi, podobnie jak bóg słońca Ra odbywał rejsy swoją łodzią po niebie. Sygnatura pod rysunkiem daje znak, że faraon podąża za Horusem. Wg zwyczaju faraon robił to dwa razy do roku odwiedzając całe swoje królestwo. Celem tego było zebranie podatków oraz sianie politycznej propagandy udowadniając swoją potęgę, gdyż faraon był traktowany jak sam bóg. Statki faraona zawsze były starannie dekorowane, miało to za zadanie wzbudzać podziw wśród obserwujących ludzi.

3

Niestety, częste akty wandalizmu posunęły władze do decyzji o postawieniu przy skalnym klifie dwóch strażników. Niektóre z ilustracji skalnych usunięto za pomocą metalowego dłuta, ktoś inny natomiast dodał do nich współczesną datę i podpisał własnym imieniem. Co kieruje tymi ludźmi? To przez nich los tych rysunków jest niepewny.

O nas admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *