piątek , 23 Czerwiec 2017

Tajemnica królestwa Szambhali

 

Shambhala, słowo pochodzące z Sankryckiego oznacza „Miejsce pokoju” lub „Miejsce ciszy” jest mitycznym rajem, wspominanym w starożytnych tekstach włączając w to papiery Kalachakra Tantra i starożytne skrypty Zhanga Zhunga, cywilizacji zachodniego Tybetu. Według legendy, jest to miejsce gdzie mogą żyć tylko ludzie o czystych sercach, a ludzie nie doświadczają cierpień i nie starzeją się. Jest to kolebka miłości i mądrości. 

 szambhala, szambala, królestwo szambali, królestwo szambhali, cywilizacja szambali, cywilizacja szambhaliShambhala jest znana pod tysiącem różnych nazw. Nazywano ją również Ziemią Zakazaną, Ziemią Białych Wód, Ziemią Duchów, Ziemią Żywych Ogni, Ziemią Żywych Bogów czy Krajem Cudów. Hindusi nazywają ją Aryavartha (Ziemia Duchowo Bogatych), Chińczycy znają ją jako Hsi Tien czyli Zachodni Raj Hsi Wang Mu, a rosyjscy kulturyści nazywają ją Belovoyde. Jednak poza azjatyckim kontynentem najczęsciej określana jest mianem Shambhali lub Shangri-la.
 
 
shambhala-paradise
 
 
Legenda na temat tego miejsca ma zamierzchłe początki, tysiące lat temu, a wzmianki o niej często pojawiały się w starożytnych pismach. W skryptach cywilizacji Bon jest opisywana jako Olmolungring. Vishnu Purana, hinduski tekst, mówi o niej jak o miejscu narodzin Kalki, ostatecznej reinkarnacji Vishnu, który pojawi się ponownie w Złotej Erze. Buddyjski mit o Shambhali jest adaptacją wcześniejszego mitu hinduskiego. Jednak najwięcej możemy o niej wyczytać w tekście Kalachakra.

 

Kalachakra zawiera nauki ezoteryczne oraz sposoby rozwijania się w sferze duchowej tybetańskiego buddyzmu. Podobno praktyki zawarte w tym piśmie, pochodzą bezpośrednio od Buddy, który przekazywał swoje tezy na polecenie króla Suchandry.
 
Podobnie jak wiele aspektów w Kalachakrze, idea Shambhali wydaje się mieć wiele innych alternatywnych znaczeń. Jedno z nich opisuje Shambhalę jako miejsce fizyczne, dostępne tylko dla osób z odpowiednią karmą. Alternatywne znaczenia odnoszą się do bardziej subtelnej istoty istnienia tego miejsca, które może tkwić w umyśle każdego, kto szuka spokoju i radości w życiu.
 
 
Jak zauważył czternasty Dalai Lama w 1958, inicjacja Kalachakry w Bodhgayi pokazuje Shambhalę jako niezwykły kraj:
 
Mimo, że wielu z adeptów może znaleźć królestwo Shambhali i udać się tam dzięki swojej dobrze nastrojonej karmie, nie jest to fizyczne miejsce, które można znaleźć na mapie. Wiadome jest tylko, że jest to czysty kraj, bez skazy zazdrości, smutku, cierpienia i niedoboru. I dopóki karma i stan duchowy nie jest w odpowiednim stanie, Sshambhala jest niedostępna.
 

Buddhist-depiction-of-Shambhala-from-Sera-MonasteryPrzepowiednia Shambhali

Koncept Shambhali odgrywa bardzo ważną rolę w religii Tybetu, ma również odnisienia do tybetańskich mitologii na temat przyszłych wydarzeń. Kalachakrańskie przepowiednie mówią o tym, że kiedy barbarzyńcy podążający za filozofią religii Tybetu zjednoczą się pod rządami złego króla, a mistycy tybetańscy odkryją śnieżne szczyty osłaniające królestwo Shambhali. Barbarzyńcy zaatakują Shambhalę wielką armią, uzbrojoną w potężne bronie. Wtedy, król Shambhali odpowie atakiem na atak z równie wielką armią, by zniszczyć siły ciemności i zapanować nad całym światem, a czas ten będzie początkiem „Złotej Ery”.

 
Jako, że przepowiednia Kalachakry mówi o nadchodzącej wojnie, pojawia się tutaj konflikt z naukami buddystycznymi o unikaniu przemocy. Niektórzy z teologów interpretują wojnę z przepowiedni w symboliczny sposób. „Kalachakra nie mówi o przemocy przeciwko dwóm grupom ludzi, ale raczej odnosi się do bitwy religijnej, w której po jednej stronie jesteśmy my, a po drugiej demoniczne siły. „

Ukryta Shambhala

Przez wiele wieków, niezliczona ilość podróżników i adeptów duchowej mądrości wyruszało na ekspedycję w celu odnalezienia mitycznego raju, a wielu z nich twierdziło, że udało im się tam dostać, nikt jednak nie dostarczył na to jakichkolwiek dowodów, ani nie potrafił jednoznacznie wskazać lokalizacji Shambhali na mapie, wielu jednak mówi o górskich terenach Eurazji.

 
Antyczne pisma Zhang Zhunga lokalizują Shambhalę w Himalajach, Mongolczycy mówią, że znajduje się w południowej Syberii. Współcześni adepci buddyjscy twierdzą, że znajduje się w wyższych partiach himalajskich gór, rejonie Dhauladhar. Niektóre z legend mówią, że wejście do Shambhali jest ukryte w zdalnym opuszczonym monasterium w Tybecie, które chronią istoty znane jako Obrońcy Shambhali.
Himalayan-Mountains.
Dla niektórych, fakt że miejsce to nigdy nie zostało oficjalnie odkryte jest dowodem na to, Shambhala może znajdować się na niskim poziomie fizycznej rzeczywistości, będąc mostem łączącym ten świat z innym.
 
Wielu odrzuca koncept Shambhali traktując to jako mit, wciąż jest jednak wielu wierzących, czekających do dziś aż ktoś odkryje mityczny raj i ujawni światu jego lokalizację.

O nas admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *