piątek , 23 Czerwiec 2017

W 2017 Australia przesunie się o 2 metry

Dryft kontynentalny sprawia, że to właśnie australijski kontynent przemieszcza się najszybciej na świecie- każdego roku zmienia swoje położenie o 7 centymetrów na północ i mniej na wschód. Nikt by tego nie zauważył, jednak sprawia to problemy systemowi globalnej nawigacji GPS.

australiamove

Satelitarny system pozycjonowania jest bezwzględnie i okrutnie dokładny, a raz ustalony punkt pozostaje w tym samym miejscu – przynajmniej z punktu widzenia satelitów. Tymczasem na powierzchni Ziemi dzieją się różne rzeczy, takie jak choćby wspomniany dryft.

GPS w tych czasach jest już bezwzględnie precyzyjny i dokładny, a raz wyznaczony punkt powinien pozostać w tym samym miejscu z punktu widzenia satelit, mimo takich właśnie zjawisk jak dryft. Aby zapobiec błędom i nieprecyzjnej nawigacji, okresowo nanosi się korekty, jednak ostatnio dokonano jej w 1994 roku- od tego czasu Australia zmieniła swoje położenie o 1,5 metra! Nic więc dziwnego, że już ustalono datę kolejnej korekty i dokona się jej już 1 stycznia 2017 roku, uwzględniając przesunięcie o 1,8 metra aby wyprzedzić dryft aż do 2020 roku.

Takie metrowe przesunięcia nie powinny stanowić problemu w codziennych zastosowaniach- systemy GPS w telefonie mają dokładność jedynie do 10 metrów, jednak na szczęście władze australijskie myślą przyszłościowo biorąc pod uwagę rozwój technologii GPS. Na popularności zyskują autonomiczne samochody, w których przypadku rozbieżność nawet 1 metra może być przyczyną wielu problemów.

O nas admin

3 komentarze

  1. Może kiedyś złączy się z europą <3

  2. i tak gps średnio działa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *