piątek , 23 Czerwiec 2017

Wampiry w Polsce i ich pochówek

wampiry polska

Nocą na obrzeża miasta Sandomierz wybiera się grupa mieszkańców. Niosą zapalone pochodnie i śpiewają psalmy. Na czele tego zbiegowiska znajduje się miejscowy ksiądz, który mocno zaciska w jednej ręce Pismo Święte, a w drugiej różaniec. Ludzie docierają na cmentarz, a tam odkopują jeden z grobów. Gdy widzą dobrze zachowane i pulchne ciało przez paroma miesiącami pochowanej kobiety, podejmują kolejne kroki. Jeden z mężczyzn wie co musi zrobić. Uderza kamieniem w głowę w zmarłej  dotąd, aż ją rozłupie.  ust nieszczęsnej wypada moneta, która nie ocaliła mieszkańców miasta przed chorobami.

Na datowanym na ok. X-XI wiek cmentarzyski przykościelnym, znajdującym się na Wzgórzu Świętojakubskim, odkryto groby wampirów. Ponieważ leżą one przy kościele św. Jakuba, prawdopodobnie zabiegi antywampiryczne praktykowano tu w początkach chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Anomalie

Cmentarzysko zawiera groby z pewnymi interesującymi anomaliami, mianowicie szkielety ułożone twarzą do ziemi, pozbawione czaszki lub z uszkodzoną czaszką, przebite ostrymi narzędziami, takimi jak nóż, strzała lub gwóźdź. Przeważnie groby wampirów nie zawierały żadnych inwentarzy, nie licząc przedmiotów które miały służyć walce z wampiryzmem.  O podejrzanej specyfice pochówków świadczyć mogłyby również anomalie w orientacji szkieletów. Miejscowi normalni kładzeni byli głową zwróceni w kierunku zachodnim, natomiast szkielety wampirów zorientowane są w inne strony świata. Przykładowo w grobie nr 90 zwłoki spoczęły na osi północ-południe, głową ku północy, a w grobie nr 39 leżał mężczyzna o nieprzeciętnym wzroście, co mogło świadczyć o jego zamiejscowym pochodzeniu (również nie spoglądał ku zachodowi).

Życie bez głowy

Wspomniany już nieszczęśnik z grobu nr 90 nie miał łatwo. Sądzono że gdy się przebudzi, zechce pić krew swojej rodziny lub mieszkańców miasta, dlatego ułożono go tak by wgryzał się w…ziemię. W kilku przypadkach wampiry z Sandomierza przez swoja ułomność za życia, czy z jakiegokolwiek innego powodu straciły głowę.

Niepewność

Czy jednak na pewno są to przykłady „wampirów”? Czy chodzi o przestępców, ukaranych przez ścięcie i pozbawienie głowy na zawsze, ofiary morderców-nożowników lub choroby, które masowo zabierały ludzi i zmuszały żyjących do wrzucania ciał do dołów (stąd ułożenie ciała głową w dół). Ale co z przypadkami przygniecionych kamieniami szkieletów? Czy to środek praktyk antywampirycznych, czy okrutna forma morderstwa- żywcem przygnieceni kamieniami i zakopani aby nigdy więcej nie udało im się wyjść na powierzchnię.

O nas admin

Jeden komentarz

  1. Jakieś źródła? Czy artykuł wyssany z palca? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *